דף הבית מאמרים ומדריכים איזו לכה תתאים לעץ?

איזו לכה תתאים לעץ?

כאשר מדובר בלכה, דבר ראשון שצריך להבין הוא מה תפקידה, לאילו מוצרים או אובייקטים היא מיועדת ואיך היא מועילה לענפים או תעשיות שונות. לכה היא חומר מיוחד, היא בעצם חומר גמר שמורחים על כל מיני אובייקטים שונים כאשר הם מוכנים. מריחת הלכה בעצם מייצרת ציפוי הגנה על גבי האובייקט וסוגי לכות שונות יכולות להעניק הגנות שונות לחומרים הנמצאים בתנאים אחרים.

המטרה של כל מוצר, רהיט, אובייקט הוא להחזיק מעמד כמה שיותר זמן וכמובן לשמור על איכותו ומראהו. אובייקטים הנמצאים בתנאים מסוימים חייבים להיות מוגנים בכל עת אחרת הם יושפעו מגורמים כמו תנאי אקלים שונים, מזיקים וכל מיני חומרים שיכולים לגרום להם לריקבון, לקורוזיה או פשוט להיהרס. כאשר רוצים להעניק לאובייקט מסוים הגנה, צריך לבחור את סוג הלכה הנכונה. מריחה של לכה שאינה מיועדת עבור חומר מסוים פשוט לא תעניק את ההגנה הדרושה לכן שימו לב איזו לכה אתם רוכשים.

לכה המיועדת למריחת אובייקטים מעץ

קודם כל נבין ממה בכלל עשויה לכה. לכה עשויה מסוגים שונים של שרף אותו מערבבים עם חומרים שונים עד ליצירת חומר המעניק הגנה ספציפית לחומרים שונים. לדוגמה, על מנת לייצר שכבת הגנה לפח הרכב מורחים אותו בחומר שנקרא מקשה לכה. זוהי לכה מיוחדת המעורבבת עם חומר המיועד להגנת הפח מפני שריטות, מפני חלודה וקרני השמש והיא לכה קשיחה שמתייבשת מהר. לכה המיועדת עבור עץ היא שונה. הנה מאפייניה:

  • אוטמת את העץ – אטימת העץ תגן עליו מפני כל מיני מזיקים שעלולים להידבק אליו וכמובן מפני חומרים העלולים להזיק לעץ. כמובן שישנו הבדל בין לכה המיועדת להגנת האובייקט בתנאי חוץ ובתנאי פנים. לכה ביתית היא עדינה יותר בדרך כלל ועשויה על בסיס מים. לכה עבור תנאי חוץ תהיה מיוצרת על בסיס שמן ותגן טוב יותר על העץ מפני סדקים שונים ורטיבות.
  • עמידה – לכה איכותית תאפשר לאובייקט להחזיק מעמד שנים רבות ותסייע לו לשמר את המראה שלו.
  • אסתטיקה – ישנן לכות בגימורים שונים. ישנן לכות עם גימורי מט, גימורי מבריק, גימורי סאטן ועוד. מריחת האובייקט בלכה תעניק לו מראה אסתטי וגמור.
  • אינה נפגעת מחומרי ניקוי – את האובייקט הצבוע בלכה אין צורך לנקות בצורה מיוחדת מפני שהלכה עמידה בפני חומרי הניקוי ומשמרת את המראה של האובייקט.

התייעצו עם אנשי מקצוע

טרם רכישת הלכה, התייעצן עם אנשי מקצוע המציעים סוגי לכות שונות ומתמחים בענף של מוצרי ציוד שונים. מריחת אובייקטים מעץ בלכה שאינה מתאימה, עלולה לגרום לו לנזק בלתי הפיך, לכן חשוב מאוד להבין האם זו הלכה המתאימה. כמובן שאותו הדבר מומלץ כאשר מדובר בכל אובייקט העשוי מחומר מסוים. לכה יכולה להגיע בכל מיני צורות שונות, ישנה לכה למריחה ולכה בצורת ספריי לכן, גם על כך התייעצו עם איש המקצוע והבינו איזו מהלכות תהיה היעילה והטובה ביותר לצביעת האובייקט שלכם.